Sila prírody je nespochybniteľná a často ani len netušíme, aké poklady skrýva naša záhrada, či lúka v našej blízkosti. Treba to len zistiť. Ázijské národy si veľmi dobre uvedomujú silu prírody a jej bohatých zdrojov, ktoré naplno využívajú. Snažia sa z nej ťažiť maximum a tým si predlžujú život a zároveň vedia silou týchto prírodných zdrojov nahradiť mnohé lieky, či mastičky. Žiť s prírodou boli naučení tiež egypťania, či gréci, ale aj naše babky a prababky sa venovali bylinárstvu a tak si vedeli poradiť s mnohými zdravotnými ťažkosťami v dobe, keď ešte farmaceutický priemysel nebol natoľko rozvinutý, ako dnes.
Jednou z týchto byliniek, ktorú máme viacerí vo svojich záhradkách, je práve mäta pieporná. Mnohí vieme o jej využití v kozmetike a o jej účinkoch pri respiračných ochoreniach, ale málokto vie, že jej účinky ovplyvňujú aj trávenie a črevnú flóru. Mäta sa zbiera a suší od júna do augusta, ešte pred kvitnutím, ale ak nemáme možnosť si nazbierať čerstvú mätu, na trhu nájdeme produkty, ktoré tento zázrak prírody obsahujú. Výnimkou nie sú ani kapsuly s obsahom mätového oleja, ktoré si vieme zaobstarať a tak uľaviť svojmu organizmu pri rôznych ťažkostiach. Výhodou je, že sa rozpúšťajú v tenkom čreve, čo má za následok rýchly účinok pri tráviacich ťažkostiach, menštruačných bolestiach, kŕčoch, či nafukovaní.
Ale taktiež pomáha aj pri zimnici, búšení srdca alebo omdlievaní a má vplyv na zmiernenie bolestí hlavy a zlepšuje koncentráciu. Ak teda užijeme takúto kapsulu 30-60 minút pred jedlom raz denne, vieme si pomôcť a zbaviť sa bolesti. Však treba dávať pozor na správne skladovanie a pri malých deťoch a tehotných, či dojčiacich ženách sa treba o užívaní poradiť s lekárom, keďže mäta mierne znižuje laktáciu. Teda je dobré mať tieto kapsuly v lekárničke pre každý prípad, ale treba mať na pamäti, že sila mäty, ako aj iných byliniek, či liekov sa nemá podceňovať a preto musíme dodržiavať odporúčané dávkovanie, aby sme si zbytočne nepriťažili.